Dzień z Laboratoriami Przyszłości w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii

     Dnia 7 marca 2023 roku, W Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii gościliśmy uczniów z kilku szkół podstawowych z powiatu wrzesińskiego podczas wydarzenia pn. “Dzień  z Laboratoriami Przyszłości”. W wydarzeniu wzięło udział około 150 uczniów z opiekunami.

     Podczas warsztatów gościliśmy między innymi Panią Justynę Orłowską – Pełnomocniczkę Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Pełnomocniczkę Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej oraz Dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwo Edukacji i Nauki – Mateusza Rafała.  Nie zabrakło również Starosty Wrzesińskiego Pana Dionizego Jaśniewicza oraz Naczelnika Wydziału Oświaty we Wrześni – Pani Olgi Kośmińska-Giera.  Wszystkich gości przywitał i oprowadził po placówce Pan Tomasz Mackiewicz – Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej.

    Wydarzenie to jest skierowane do szkół, które zgłosiły się do projektu Mobilne Laboratoria Przyszłości i ma na celu przeprowadzenie warsztatów związanych z nowoczesną technologią, takimi jak druk 3D, elektronika, sztuczna inteligencja czy roboty edukacyjne.

    Projekt Mobilne Laboratoria Przyszłości wystartował we wrześniu 2022 roku i mogą wziąć      w nim udział szkoły  w całym kraju. W Wielkopolsce warsztaty zorganizowano już w 87 szkołach, w 59 gminach i w 32 powiatach.

     Zaproszeni do Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii uczniowie zostali podzieleni na grupy tematyczne, w których realizowane były warsztaty pn.:

  • Gesty – wprowadzenie do sztucznej inteligencji
  • Druk 3D
  • LEGO Spike Prime i Roboty Dash w obliczu wyzwań
  • Świat w goglach VR
  • Cyberbezpieczeństwo i Minecraft

     Warsztaty w sali „Gesty”, wprowadzającej do sztucznej inteligencji pokazały dzieciom, że konkretny gest odpowiada za konkretne działanie sztucznej inteligencji.

     W sali Drukarek 3D nasi goście poznali historię drukarek 3D, z czego tworzone są wydruki, jak tworzy się takie wydruki i do czego mogą służyć. Jednym z ciekawszych aspektów drukarek 3D jest możliwość wykorzystania technologii w wielu gałęziach przemysłu, począwszy od medycznego, przez motoryzacyjny, na lotniczym kończąc.

     Warsztaty w sali pn. „LEGO Spike Prime i Roboty Dash w obliczu wyzwań” przyniosły dzieciom wiele wrażeń. Prawidłowo wykonane zadanie skutkowało ruchem skonstruowanego wcześniej robota z klocków LEGO, natomiast Roboty Dash miały poruszać się zgodnie z wyznaczoną trasą.

    Ostatnie warsztaty dot. Minecfraft wprowadziły dzieci w świat programowania poprzez grę. Dzieci połączono w pary tak, aby osoby, które miały już doświadczenie w grze Minceraft i uważały się za „specjalistów” pracowały z dziećmi, które nie miały okazji poznać tej gry lub uważały, że nie znają jej wystarczająco dobrze. Takie połączenie pozwoliło na wejście „specjalistów” w rolę „nauczyciela”, a efekty pracy przerosły oczekiwania prowadzącego. Dzieci wykazały się niebywałą wiedzą, doświadczeniem i z dużym zaangażowaniem dzieliły się z kolegami swoimi spostrzeżeniami.

     Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach „Dzień z Laboratoriami Przyszłości” mają na celu pokazanie dzieciom, że nauka nie musi być nudna, że możemy uczyć się poprzez gry i zabawy. 

Możliwość komentowania została wyłączona.