Zdjecie

„Internet rzeczy przyszłością samorządów”

Centrum w świecie Internetu

Możliwości, jakie dają nam współczesne technologie, wydają się być nieograniczone. Mogli przekonać się o tym uczestnicy konińskiej konferencji dotyczącej Internetu rzeczy. Jednym z prelegentów był kierownik Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii Tomasz Mackiewicz.

Wydarzenie odbyło się 6 lutego w Koninie pod nazwą „Perspektywy dla Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości”, a jego głównym organizatorem była Kancelaria Prezydenta RP. Celem konferencji było wspieranie kreatywnych osób, chcących budować start-upy, rozwijać istniejące już firmy i sprawdzone działania o innowacyjne technologie.

Kierownik CBiRNT Tomasz Mackiewicz w swoim wystąpieniu przybliżył pojęcie Internetu rzeczy w kontekście samorządu. Wyjaśnił, że pojęcie to oznacza usieciowienie urządzeń i maszyn, czy to domowego czy przemysłowego użytku. Prawdopodobnie w przyszłości wymiana informacji między urządzeniami będzie tak zaawansowana, że to sprzęt będzie podejmował decyzje za człowieka.

W przemyśle na Internecie rzeczy opiera się chociażby system sygnalizowania maszyn o usterce – gdy kończy się żywotność narzędzia, urządzenie samo wysyła sygnał do producenta, działu utrzymania ruchu czy do magazynu. Prozaicznym przykładem zastosowania Internetu rzeczy, z którym styka się wielu pracowników biurowych, jest usieciowienie drukarek – nie dość, że wszystkie potrafią być ze sobą połączone, to jeszcze samodzielnie są w stanie wysyłać informacje, np. na temat konieczności wymiany tonera. Rozwiązania bazujące na Internecie rzeczy są z powodzeniem stosowane w CBiRNT.

Oprócz Tomasza Mackiewicza prelekcję wygłosił również m.in. burmistrz Pyzdr Przemysław Dębski.

Klara Skrzypczyk

Możliwość komentowania została wyłączona.