konferencja-technologia-w-edukacji-okladka1

X Konferencja Lepsza Edukacja

X jubileuszowa konferencja Lepsza Edukacja odbyła się w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach i Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 we Wrześni.

Korytarze grzymysławickiego Centrum 1 lutego zapełniły się kadrą pedagogiczną zainteresowaną tematem edukacji. Jak mówił starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz podczas oficjalnego otwarcia:

Budując ten obiekt, myśleliśmy o takich wydarzeniach. Lepsza Edukacja przybliża nas do nowego informatycznego świata, w którym żyje zarówno młodzież, jak i my wszyscy.

Konferencja organizowana jest już od dekady. Powstała z inicjatywy SSP nr 6 i jej dyrektora Dariusza Andrzejewskiego, który wspomina to następująco:

Pomysł przed 10 laty pojawił się z idei dostrzeżenia potencjału nowych technologii i ich zastosowania w edukacji. Chodziło o to, żeby szkoła zdążała za tym, jak zmienia się jej otoczenie.

Konferencji towarzyszyło graphic recorder – zapisywanie graficznie konferencji w postaci posterów stało się już tradycją, w tym roku również powstawała pamiątkowa grafika. Absolwenci SSP nr 6 zadbali, aby całość transmitowano na żywo w sieci.

Pierwszego dnia w programie były liczne wykłady, a w przerwach na stoiskach uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi urządzeniami i programami, które wykorzystuje się w procesie nauczania. Po południu odbyła się debata Doświadczenia i perspektywy rozwoju VR i AR, jak szkoła może reagować na nowe trendy w jej otoczeniu? Virtual reality to wirtualna rzeczywistość, dzięki specjalnym goglom użytkownik może przysłowiowo wejść w trójwymiarowy, wygenerowany komputerowo świat.

Natomiast augmented reality to rozszerzona rzeczywistość. Umożliwia nałożenie na widziany świat wygenerowanych komputerowo elementów – czy to obrazie widzianym z kamery, czy na świat widziany za pomocą specjalnych okularów.

Drugi dzień konferencji odbył się w SSP nr 6 przy ulicy Słowackiego. Uczestnicy wzięli udział w debacie Retrospekcja – 10 lat w edukacji (Lepszej Edukacji) – co i jak się zmieniło, a co jest niezmienne… dalsze kierunki rozwoju i wyzwania. Do dyskusji włączyli się goście specjalni: Agata Kapica, Marcin Paks, prof. Maciej Sysło, prof. Mirosław Grewiński, Karol Górnowicz. Następnie uczestnicy wzięli udział w licznych zajęciach warsztatowych.

Zorganizowanie pierwszego dnia konferencji w Grzymysławicach komentował kierownik CBiRNT Tomasz Mackiewicz:

To miejsce w 100% spełniło swoją rolę, stworzyło otwartą i szczerą przestrzeń do dyskusji na tematy związane z nowymi technologiami w nauczaniu. Rozmowy, które towarzyszyły wydarzeniu, potwierdziły zasadność organizowania tego typu konferencji w CBiRNT w przyszłości.

Dyrektor SSP nr 6, patrząc przez pryzmat 10 lat organizacji Lepszej Edukacji, dodał:

 Jest to inicjatywa, która się rozrosła z lokalnego seminarium do imprezy ogólnopolskiej i jest jedną z istotniejszych konferencji tego typu w Polsce z uwagi na merytorykę i zasięg jej działania. Taką mamy ambicję, żeby nauczycieli, którzy do nas przyjeżdżają, zapoznać z tym, co jest nowe i jakie są trendy. Dać temu podstawy naukowe, aby mądrze, zgodnie z osiągnięciami nauki, wykorzystywać to dla pożytku dzieci.

Współorganizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe.

Autor: Szymon Piotr Rewers

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Możliwość komentowania została wyłączona.